Сайт працює у тестовому режимі

Скільки часу Європейський суд з прав людини розглядає справи?

Правило 41 Регламенту Суду передбачає, що Заяви розглядаються в порядку, що визначається їх готовністю до розгляду. Однак Палата або її Голова може визначати першочерговість розгляду тієї чи іншої заяви.

У 2009 році Суд ухвалив політику пріоритетності розгляду справ (до цього усі справи в основному розглядалися в хронологічному порядку – від найбільш старих до більш недавніх). При визначені порядку, в якому Суд розглядатиме справи, він повинен приймати до уваги серйозність та терміновість питань, які ставляться у справі (Палата або її Голова можуть відійти від цього правила стосовно будь-якої конкретної заяви). Відповідно, Судом визначено 7 категорій справ: 1 – термінові заяви (ризик життю або здоров’ю заявника, застосування правила 39 Регламенту Суду); 2 – справи, які стосуються структурних проблем (пілотні справи) або які порушують питання загального інтересу; 3– справи, які стосуються загрози фізичній цілісності або гідності особи (статті 2, 3, 4 та ч.1 ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод); 4 – заяви, основані на інших статтях; 5– заяви, що повторюються, «клонові» справи; 6– заяви, в яких є проблема прийнятності; 7– явно неприйнятні заяви.

Разом з тим, в окремих випадках ця пріоритетність може змінюватися. Так, хоча розгляд явно неприйнятних заяв стоїть на останньому місці згідно політики Суду, з 2010 року ці справи, як правило, розглядаються в першу чергу, тим самим відразу «відфільтровуються» явно неприйнятні заяви, які становлять переважну більшість від усіх заяв, поданих до Суду, а заявникам більше не потрібно, як раніше, чекати по п’ять-сім років, щоб зрештою дізнатися, що їхню заяву було відхилено як явно необґрунтовану.

Якщо заявник вважає, що його справа є терміновою чи пріоритетною, він повинен належним чином це обґрунтувати. У випадку терміновості Суд може невідкладно проінформувати державу-відповідача про подачу заяви (правило 40 Регламенту Суду).

З моменту отримання Судом заяви до моменту винесення ним рішення по суті проходить в середньому три-п’ять років, однак цей строк може бути як меншим (мінімальний строк розгляду справи в Європейському суді з прав людини може складати близько півтори року), так і набагато більшим (десять років і більше). Усе залежить від терміновості або пріоритетності заяви. Так, окремі заяви Суд може визнати терміновими і розглянути їх у пріоритетному порядку, зокрема у випадку, якщо життя чи здоров’я заявника знаходиться під загрозою. Інші, менш термінові заяви (наприклад, щодо захисту права власності), Суд розглядатиме, як правило, довше. Також потрібно приймати до уваги той факт, що у зв’язку з великою завантаженістю Суду, іноді розгляд заяви може розпочатися лише через рік після її надходження.